Sterling Manufacturing SP240-10-3-AF SBU 26.5" W Stainless Steel Electric Boilerless Convection Steamer - 240 Volts
Shop all Sterling Manufacturing Steam Cooking Equipment
SKU:
SP240-10-3-AF SBU
MPN:
SP240-10-3-AF SBU
picture
video thumbnail
zoom
Usually ships in 1-3 Business Days
Free shipping
Commercial design services
Sterling Manufacturing SP240-10-3-AF SBU countertop convection steamer offers quick, boilerless steam cooking for high-volume kitchens with six 12" x 20" x 2-1/2" pan capacity and a 60-minute timer.
  • Durable 304 stainless steel
  • 304 stainless steel interior and exterior for durability
  • ENERGY STAR® certified for savings
  • Electric boilerless convection steaming saves energy and water
  • 10.0 kW, 240v 3-Ph power for consistent output
  • Holds six 12" x 20" pans for high-volume service
Weight375 LBS
Height59.34 (H)
Width26.5 (W)
Depth29.91 (D)
Filter TypeConvection Steamers
OperationBoilerless
Pan / Tray Size Capacity12" x 20" Pans
ManufacturerSterling Manufacturing
Amps24.06
Phase3-Ph
Hertz60
Item TypeConvection Steamers
Pan Capacity6 Pans
Power TypeElectric
Voltage240v
Weight375 LBS
Height59.34 (H)
Width26.5 (W)
Depth29.91 (D)
Filter TypeConvection Steamers
OperationBoilerless
Amps24.06
Phase3-Ph
Hertz60
Item TypeConvection Steamers
Pan Capacity6 Pans
Power TypeElectric
Voltage240v
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • cULus Certified certification
  • ENERGY STAR® certification
  • NSF Certified certification
  • Sterling Manufacturing
  • Sterling Manufacturing Steam Cooking Equipment
  • Sterling Manufacturing
Related products
picture
Advance Tabco EC-30 Special Value Wire Shelving S Hooks for Add-Shelving
Pro IconFree shipping
Hatco GRSBF-48-I-120QS 49.5" W x 21" D Aluminum Glo-Ray Built In Heated Shelf with Flush Top - 120 Volts
Pro IconFree shipping
Hatco GRPWS-3618Q 35.88" W x 20.09" D Aluminum Quad Slant Shelves Countertop Pass-Thru Glo-Ray Pizza Warmer - 120/208-240 Volts
Skyfood SSI-14I 14" Dia. Anodized Aluminum Manual Feed Slicer - 115 Volts