Sterling Manufacturing SP480-12-3 AF SBU 26.5" W Stainless Steel Electric Boilerless Convection Steamer - 480 Volts
Shop all Sterling Manufacturing Steam Cooking Equipment
SKU:
SP480-12-3 AF SBU
MPN:
SP480-12-3 AF SBU
picture
video thumbnail
zoom
Usually ships in 1-3 Business Days
Free shipping
Commercial design services
Transform your kitchen with the Sterling Manufacturing SP480-12-3 AF SBU, a 26.5" wide stainless steel electric boilerless convection steamer.
  • Durable 304 stainless steel
  • Adjustable thermostat for control
  • ENERGY STAR® certified for savings
  • Boilerless design for efficient cooking
  • Auto-fill feature simplifies use
  • Compact size fits various kitchens
Weight375 LBS
Height59.34 (H)
Width26.5 (W)
Depth29.91 (D)
Filter TypeConvection Steamers
OperationBoilerless
Pan / Tray Size Capacity12" x 20" Pans
ManufacturerSterling Manufacturing
Phase3-Ph
Hertz60
Item TypeConvection Steamers
Pan Capacity6 Pans
Power TypeElectric
Voltage480v
Weight375 LBS
Height59.34 (H)
Width26.5 (W)
Depth29.91 (D)
Filter TypeConvection Steamers
OperationBoilerless
Phase3-Ph
Hertz60
Item TypeConvection Steamers
Pan Capacity6 Pans
Power TypeElectric
Voltage480v
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • cULus Certified certification
  • ENERGY STAR® certification
  • NSF Certified certification
  • Sterling Manufacturing
  • Sterling Manufacturing Steam Cooking Equipment
  • Sterling Manufacturing
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from Sterling Manufacturing
Sterling Manufacturing SPG-6 AF NG DCA DBL 26.5" W Stainless Steel Natural Gas Boilerless Convection Steamer - 60,000 BTU
Sterling Manufacturing SPG-6 AF NG SCA 26.5" W Stainless Steel Natural Gas Boilerless Convection Steamer - 60,000 BTU
Sterling Manufacturing SP240-14-3-MF 23" W Stainless Steel Electric Countertop Boilerless Convection Steamer - 240 Volts
Sterling Manufacturing SPG-6 MF LP 23" W Stainless Steel Liquid Propane Countertop Boilerless Convection Steamer - 60,000 BTU
Sterling Manufacturing SPG-6 AF NG 23" W Stainless Steel Natural Gas Countertop Boilerless Convection Steamer - 60,000 BTU