Sterling Manufacturing SP240-14-3-MF DBL 26.5" W Stainless Steel Electric Boilerless Convection Steamer - 240 Volts
Shop all Sterling Manufacturing Steam Cooking Equipment
SKU:
SP240-14-3-MF DBL
MPN:
SP240-14-3-MF DBL
picture
video thumbnail
zoom
Usually ships in 1-3 Business Days
Free shipping
Commercial design services
Transform your kitchen with the Sterling Manufacturing SP240-14-3-MF DBL, a 26.5" wide stainless steel electric boilerless convection steamer. It holds 12 pans for rapid cooking and consistent quality.
  • Durable stainless steel
  • Energy-efficient with CSA certification
  • User-friendly controls for precise cooking
  • Efficient boilerless steam cooking system
  • 12-pan capacity for high-volume cooking
  • Compact design fits on countertops
Weight650 LBS
Height70.91 (H)
Width26.5 (W)
Depth29.91 (D)
FeaturesConnectionless
Filter TypeConvection Steamers
OperationBoilerless
Pan / Tray Size Capacity12" x 20" Pans
ManufacturerSterling Manufacturing
Amps34.64
Phase3-Ph
Hertz60
Item TypeConvection Steamers
Pan Capacity12 Pans
Power TypeElectric
Voltage240v
Weight650 LBS
Height70.91 (H)
Width26.5 (W)
Depth29.91 (D)
FeaturesConnectionless
Filter TypeConvection Steamers
OperationBoilerless
Amps34.64
Phase3-Ph
Hertz60
Item TypeConvection Steamers
Pan Capacity12 Pans
Power TypeElectric
Voltage240v
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • cULus Certified certification
  • ENERGY STAR® certification
  • NSF Certified certification
  • Sterling Manufacturing
  • Sterling Manufacturing Steam Cooking Equipment
  • Sterling Manufacturing
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from Sterling Manufacturing
Sterling Manufacturing SPG-6 AF NG DCA DBL 26.5" W Stainless Steel Natural Gas Boilerless Convection Steamer - 60,000 BTU
Sterling Manufacturing SPG-6 AF NG SCA 26.5" W Stainless Steel Natural Gas Boilerless Convection Steamer - 60,000 BTU
Sterling Manufacturing SP240-14-3-MF 23" W Stainless Steel Electric Countertop Boilerless Convection Steamer - 240 Volts
Sterling Manufacturing SPG-6 MF LP 23" W Stainless Steel Liquid Propane Countertop Boilerless Convection Steamer - 60,000 BTU
Sterling Manufacturing SPG-6 AF NG 23" W Stainless Steel Natural Gas Countertop Boilerless Convection Steamer - 60,000 BTU