Sterling Manufacturing SP240-14-3-MF 23" W Stainless Steel Electric Countertop Boilerless Convection Steamer - 240 Volts
Shop all Sterling Manufacturing Steam Cooking Equipment
SKU:
SP240-14-3-MF
MPN:
SP240-14-3-MF
Commercial design services
Sterling Manufacturing SP240-14-3-MF stainless steel countertop convection steamer cooks six 12" x 20" pans with a boilerless electric system at 14,400 Watts. This 23" W unit is energy-efficient and has a 275 pounds chassis for stability.
  • NSF and CULS certified for commercial use
  • Operates on 240v, 34.64 amps, 14400 Watts
  • 23" W stainless steel countertop design
  • Holds 6 Pans 12" x 20" capacity
  • Boilerless convection steam for fast recovery
  • Easy electric controls for precision
Weight275 LBS
Height30 (H)
Width23 (W)
OperationBoilerless
Pan / Tray Size Capacity12" x 20" Pans
ManufacturerSterling Manufacturing
Amps34.64
Item TypeConvection Steamers
Pan Capacity6 Pans
Power TypeElectric
Voltage240v
Weight275 LBS
Height30 (H)
Width23 (W)
OperationBoilerless
Amps34.64
Item TypeConvection Steamers
Pan Capacity6 Pans
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from Sterling Manufacturing
Sterling Manufacturing SPG-6 AF NG DCA DBL 26.5" W Stainless Steel Natural Gas Boilerless Convection Steamer - 60,000 BTU
Sterling Manufacturing SPG-6 AF NG SCA 26.5" W Stainless Steel Natural Gas Boilerless Convection Steamer - 60,000 BTU
Sterling Manufacturing SPG-6 MF LP 23" W Stainless Steel Liquid Propane Countertop Boilerless Convection Steamer - 60,000 BTU
Sterling Manufacturing SPG-6 AF NG 23" W Stainless Steel Natural Gas Countertop Boilerless Convection Steamer - 60,000 BTU