Shop all Sterling Manufacturing Steam Cooking Equipment
SKU:
SP208-14-3-AF DBL
MPN:
SP208-14-3-AF DBL
picture
video thumbnail
zoom
Usually ships in 1-3 Business Days
Free shipping
Commercial design services
  • Energy Star certified for savings
  • 208 volts for performance
  • Efficient boilerless steam cooking system
  • Holds 12 pans for high volume
  • Stainless steel for durability
  • Compact design for space efficiency
Weight650 LBS
Height70.91 (H)
Width26.5 (W)
Depth29.91 (D)
ConstructionStainless Steel
Filter TypeConvection Steamers
OperationBoilerless
Pan / Tray Size Capacity12" x 20"
ManufacturerSterling Manufacturing
Amps39.97
Phase3-Ph
Hertz60
Item TypeConvection Steamers
Pan Capacity12 Pans
Power TypeElectric
Voltage208v
Weight650 LBS
Height70.91 (H)
Width26.5 (W)
Depth29.91 (D)
ConstructionStainless Steel
Filter TypeConvection Steamers
OperationBoilerless
Amps39.97
Phase3-Ph
Hertz60
Item TypeConvection Steamers
Pan Capacity12 Pans
Power TypeElectric
Voltage208v
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • cULus Certified certification
  • ENERGY STAR® certification
  • NSF Certified certification
  • Sterling Manufacturing
  • Sterling Manufacturing Steam Cooking Equipment
  • Sterling Manufacturing
Related products
picture
National Public Seating TPRA 4th Level Add On for TransPort Tapered Choral Riser
Pro IconFree shipping
Advance Tabco TMS-243 36" W x 24" D 16 Gauge 304 Stainless Steel Work Table
Pro IconFree shipping
Advance Tabco TA-928 96" W x 10" D Wood Cutting Board
Advance Tabco KSS-366 72" W x 36" D Stainless Steel 14 Gauge Work Table
American Metalcraft CP10ST Crave 11.13" W Coupe Melamine Plate
Metro 1436BR 14" D x 36" W Zinc Super Erecta Shelf