Sterling Manufacturing SP480-12-3 MF SCA 26.5" W Stainless Steel Electric Boilerless Convection Steamer - 480 Volts
Shop all Sterling Manufacturing Steam Cooking Equipment
SKU:
SP480-12-3 MF SCA
MPN:
SP480-12-3 MF SCA
picture
video thumbnail
zoom
Usually ships in 1-3 Business Days
Free shipping
Commercial design services
Transform your kitchen with the Sterling Manufacturing SP480-12-3 MF SCA, a 26.5" wide stainless steel electric convection steamer. Designed for efficiency, it holds six 12" x 20" pans, ensuring consistent cooking results while saving time.
  • Continuous cooking and hold mode
  • Manual fill with 60-minute timer
  • CSA, cULus, and NSF certified for safety
  • Efficient boilerless steam cooking system
  • Durable 304 stainless steel construction
  • Compact design fits in limited spaces
Weight375 LBS
Height59.34 (H)
Width26.5 (W)
Depth29.91 (D)
Filter TypeConvection Steamers
OperationBoilerless
Pan / Tray Size Capacity12" x 20" Pans
ManufacturerSterling Manufacturing
Phase3-Ph
Hertz60
Item TypeConvection Steamers
Pan Capacity6 Pans
Power TypeElectric
Voltage480v
Weight375 LBS
Height59.34 (H)
Width26.5 (W)
Depth29.91 (D)
Filter TypeConvection Steamers
OperationBoilerless
Phase3-Ph
Hertz60
Item TypeConvection Steamers
Pan Capacity6 Pans
Power TypeElectric
Voltage480v
Certifications
  • cULus Certified certification
  • ENERGY STAR® certification
  • NSF Certified certification
  • Sterling Manufacturing
  • Sterling Manufacturing Steam Cooking Equipment
  • Sterling Manufacturing
Related products
picture
Advance Tabco DTC-G70-72R 71" Long L-Shaped 16 Gauge 304 Stainless Steel Left to Right Island-Clean Dishtable
Pro IconFree shipping
Thunder Group OW356 Stainless Steel Measuring Spoon Set
Pro IconFree shipping
Quantum QP214274V3S1 42" W x 21" D Gray Millenia Shelving Unit
Turbo Air SC-50MB 48" W x 1.75" D x 30.5" H Security Cover with Black Trim Fabric
02.11.012.00 GASKET,ELEMENT (BOOSTER)
More from Sterling Manufacturing
Sterling Manufacturing SPG-6 AF NG DCA DBL 26.5" W Stainless Steel Natural Gas Boilerless Convection Steamer - 60,000 BTU
Sterling Manufacturing SPG-6 AF NG SCA 26.5" W Stainless Steel Natural Gas Boilerless Convection Steamer - 60,000 BTU
Sterling Manufacturing SP240-14-3-MF 23" W Stainless Steel Electric Countertop Boilerless Convection Steamer - 240 Volts
Sterling Manufacturing SPG-6 MF LP 23" W Stainless Steel Liquid Propane Countertop Boilerless Convection Steamer - 60,000 BTU
Sterling Manufacturing SPG-6 AF NG 23" W Stainless Steel Natural Gas Countertop Boilerless Convection Steamer - 60,000 BTU