Advance Tabco DTC-G30-108R 107" Long L-Shaped 14 Gauge 304 Stainless Steel Left to Right Island-Clean Dishtable
Shop all Advance Tabco Dishtable
SKU:
DTC-G30-108R
MPN:
DTC-G30-108R
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Advance Tabco's DTC-G30-108R island dishtable features heavy-duty, 14 gauge Type 304 stainless steel in a 107" L-shape for efficient workflow. NSF-certified legs and a 10" backsplash ensure durability for high-volume foodservice.
  • Stainless steel legs with crossrails for stability
  • 10" H backsplash with 2" return
  • NSF certified for sanitation standards
  • Island-style L-shaped layout for efficiency
  • 107" overall length fits 97"–108" spaces
  • 14 Gauge Type 304 stainless steel
Weight290 LBS
Height44 (H)
Width107 (W)
DirectionLeft to Right
Filter TypeClean Dishtables
Leg TypeStainless Steel Legs
ShapeIsland
Splash Height10" H
Stainless Gauge14 Gauge
Stainless Series304 Series
ManufacturerAdvance Tabco
StyleL-Shaped
Item TypeClean Dishtables
Dishtable LegsStainless Steel
Dishtable ShapeL-Shaped
Weight290 LBS
Height44 (H)
Width107 (W)
DirectionLeft to Right
Filter TypeClean Dishtables
Leg TypeStainless Steel Legs
ShapeIsland
Splash Height10" H
Stainless Gauge14 Gauge
Stainless Series304 Series
ManufacturerAdvance Tabco
StyleL-Shaped
Item TypeClean Dishtables
Dishtable LegsStainless Steel
Dishtable ShapeL-Shaped
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Dishtable