Quantum WR63-1860P 60" W x 18" D x 63" H Green Epoxy Antimicrobial Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR63-1860P
MPN:
WR63-1860P
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Transform your storage with the Quantum WR63-1860P wire shelving starter kit. This sturdy unit measures 60" W x 18" D x 63" H and supports up to 800 pounds, featuring four durable wire shelves with a green epoxy finish.
  • NSF certified for food safety
  • Vented design promotes airflow
  • Ideal for kitchen organization
  • Durable green epoxy antimicrobial finish
  • Includes four adjustable shelves
  • Supports up to 800 pounds
Weight82 LBS
Height63 (H)
Width18 (W)
Depth60 (D)
Depth (front - back)18"
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishEpoxy
Width (side - side)60"
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Weight82 LBS
Height63 (H)
Width18 (W)
Depth60 (D)
Depth (front - back)18"
FinishEpoxy
Width (side - side)60"
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Wire Shelving Kit
Related products
picture
Quantum WRCS4-74-2460EP 60" W x 24" D Chrome 4 Shelves Wire Enclosed Cart
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco VKS-245 60" W x 24" D Stainless Steel 14 Gauge Work Table
Pro IconFree shipping
Advance Tabco PRI-24-30-10-XD 30" W x 25" D x 36" H Stainless Steel 15" Deep Prestige Ice Chest
Advance Tabco MS-249 108" W x 24" D Stainless Steel Base 16 Gauge Flat Top Work Table with Undershelf
Advance Tabco CG-96 96" W 16 Gauge Stainless Steel Corner Guard
Advance Tabco DTC-G30-108R 107" Long L-Shaped 14 Gauge 304 Stainless Steel Left to Right Island-Clean Dishtable
Advance Tabco NDSG-15-132 132" W Tempered Glass Single-Sided Sleek Shield Food Shield
Yanco CH-509 25 Oz. Dark Green Porcelain Round Champs Salad or Pasta Bowl
Multiplex 00445009 42" W x 39.5" H x 28" D (4) Shelves Stainless Steel Multiplex Support Stand
Thunder Group SLSPC4020 20 Qt. Stainless Steel Pasta Cooker
More from Quantum
Quantum 1430BK 30" W x 14" D Black Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854GY 54" W x 18" D Gray Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854C 54" W x 18" D Chrome Plated Wire Shelf