Advance Tabco FC-FM-80-ADA-F 80" W x 19.5" D 16 Gauge Freestanding Multiwash Hand Sink
Shop all Advance Tabco Utility Sink
SKU:
FC-FM-80-ADA-F
MPN:
FC-FM-80-ADA-F
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Advance Tabco FC-FM-80-ADA-F multiwash hand sink features four wrist-blade faucets and four 16" x 5" bowls in durable 304 stainless steel.
  • 3-1/2" rear basket drain for wastewater
  • Freestanding multi-station layout for service flow
  • 80" W x 19.5" D, 16-gauge Type 304 stainless steel
  • ADA compliant with 8-1/2" backsplash and flanged feet
  • Four wrist-blade faucets for handwash stations
Weight118 LBS
Height42.5 (H)
Width80 (W)
Depth19.5 (D)
Bowl Depth (front - back)16"
Bowl Height (rim to drain)5" Deep
Bowl Width (left to right)20" & Up
FaucetFaucet Included
FeaturesMulti-Station
StyleFreestanding
ManufacturerAdvance Tabco
Weight118 LBS
Height42.5 (H)
Width80 (W)
Depth19.5 (D)
Bowl Depth (front - back)16"
FaucetFaucet Included
FeaturesMulti-Station
StyleFreestanding
ManufacturerAdvance Tabco
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • ADA Compliant certification
  • cULus Certified certification
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • Utility Sink
  • Commercial Sink
  • Utility Sink
Related products
picture
Quantum P86P 86" H Green Epoxy Antimicrobial Finish Post with Leveling Legs
Pro IconFree shipping
picture
Quantum TS24C 24" D x " H 10 Tray Capacity Chrome Plated Tray Slide