Shop all Mars Air Systems Air Curtains
SKU:
HV2120-3UH-TS
MPN:
HV2120-3UH-TS
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Built for commercial use, the Mars Air Systems HV2120-3UH-TS delivers a concentrated, unheated airstream across 120" openings to reduce infiltration. It features three 1 HP motors, installs over doorways up to 14 ft.
  • cETLus certified for regulatory compliance
  • Compatible with 460 volts, 60 hertz, 3-Ph systems
  • Supports openings up to 14 feet high
  • 120" door coverage for wide openings
  • Three 1 HP motors for high airflow
  • Titanium Silver powder coat finish
Weight345 LBS
FinishTitanium Silver Powder Coat
Width (side - side)120" - 131"
ManufacturerMars Air Systems
Phase3-Ph
Hertz60
Voltage460v
Dimensions124 20 18
Weight345 LBS
Width (side - side)120" - 131"
ManufacturerMars Air Systems
Phase3-Ph
Hertz60
Voltage460v
Dimensions124 20 18
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • Mars Air Systems
  • Mars Air Systems Air Curtains
  • Mars Air Systems
Related products
Quantum P86P 86" H Green Epoxy Antimicrobial Finish Post with Leveling Legs
Pro IconFree shipping
Quantum TS24C 24" D x " H 10 Tray Capacity Chrome Plated Tray Slide