Advance Tabco GSG-18-132 132" W Tempered Glass Single-Sided Sleek Shield Food Shield
Shop all Advance Tabco Sneeze Guards
SKU:
GSG-18-132
MPN:
GSG-18-132
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Advance Tabco GSG-18-132 tempered glass shield offers a 132" W, single-sided sneeze guard with 1/4" tempered front and side panels, 3/8" top glass, and stainless steel frame.
  • Stainless steel frame and countertop for durability
  • 132" tempered glass front and side panels for visibility
  • Chamber Lock™ rotation in 15° increments for positioning
  • 3/8" thick tempered top glass supports 100 lbs evenly
Weight457 LBS
Height18 (H)
Width132 (W)
Depth18 (D)
Item TypeSneeze Guards
Filter TypeSneeze Guards
Frame ConstructionStainless Steel
ServiceSelf-Service
Width (side - side)129" - 134"
ManufacturerAdvance Tabco
Length132"
StyleSingle Sided
Service TypeSelf Service
Weight457 LBS
Height18 (H)
Width132 (W)
Depth18 (D)
Item TypeSneeze Guards
Filter TypeSneeze Guards
ServiceSelf-Service
Width (side - side)129" - 134"
ManufacturerAdvance Tabco
Length132"
StyleSingle Sided
Service TypeSelf Service
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Salad Bar Equipment and Accessories
  • Sneeze Guards
  • Sneeze Guards
Related products
picture
Summit FF1DSS 21.5" W Stainless Steel Solid All-Refrigerator Drawer - 115 Volts 1-Ph