Jade JBR-CM24-WM-LP 24" W Liquid Propane Bistro Wall-Mount Cheesemelter - 20,000 BTU
Shop all Jade Commercial Cooking Equipment
SKU:
JBR-CM24-WM-LP
MPN:
JBR-CM24-WM
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Handle heavy-duty tasks with the jade JBR-CM24-WM-LP 24" propane cheesemelter, delivering 20,000 BTU via infrared burners and manual controls for consistent melting.
  • Manual infinite controls for precise adjustment
  • Wall-mounted design saves counter space
  • Meets CSA and NSF for commercial use
  • 24" infrared heat for rapid melting
  • Stainless steel exterior resists corrosion
  • 20,000 BTU output for consistent results
Weight105 LBS
Height20.25 (H)
Width24 (W)
Depth17.5 (D)
Exterior FinishStainless Steel
Heat TypeInfrared
MountingWall Mounted
Rack Positions1
Width (side - side)1" - 24"
ManufacturerJade
Power TypeLiquid Propane
Control TypeManual
Dimensions17.5 24 20.25
Weight105 LBS
Height20.25 (H)
Width24 (W)
Depth17.5 (D)
Exterior FinishStainless Steel
Heat TypeInfrared
MountingWall Mounted
Rack Positions1
Width (side - side)1" - 24"
ManufacturerJade
Power TypeLiquid Propane
Control TypeManual
Dimensions17.5 24 20.25
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
Select an Option
  • Liquid Propane
  • Natural Gas
  • Jade
  • Jade Commercial Cooking Equipment
  • Jade
Related products
picture
Summit FF1DSS 21.5" W Stainless Steel Solid All-Refrigerator Drawer - 115 Volts 1-Ph