Advance Tabco SLI-16-24-7 24" W x 18" D x 33" H Stainless Steel 16" Deep Underbar Basics Cocktail Unit
Shop all Advance Tabco Underbar Ice Bins and Cocktail Bins
SKU:
SLI-16-24-7
MPN:
SLI-16-24-7
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
  • Includes a convenient backsplash
  • Supports up to 100 pounds of ice
  • Durable stainless steel construction
  • Efficient 7 cold plate circuits
  • Compact 24" W x 18" D design
  • Freestanding installation for flexibility
Weight96 LBS
Height33 (H)
Width24 (W)
Depth18 (D)
Bin Depth16" Deep
Cold Plate7 Circuits
ConstructionStainless Steel & Galvanized
Filter TypeIce Bins with Cold Plate
Ice Capacity100 Lbs.
Splash4"
ManufacturerAdvance Tabco
Item TypeIce Bins with Cold Plate
Weight96 LBS
Height33 (H)
Width24 (W)
Depth18 (D)
Bin Depth16" Deep
Cold Plate7 Circuits
Ice Capacity100 Lbs.
Splash4"
ManufacturerAdvance Tabco
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Beverage Equipment
  • Underbar Equipment
  • Underbar Ice Bins and Cocktail Bins
  • Restaurant Equipment
  • Beverage Equipment
  • Underbar Equipment