Comstock-Castle FHP60-30-2.5RB-NG 60" W Stainless Steel Countertop Natural Gas Char-Broiler Griddle-Cheesemelter Combination - 130,000 BTU
Shop all Comstock-Castle Griddles and Flat Top Grills
SKU:
FHP60-30-2.5RB-NG
MPN:
FHP60-30-2.5RB
Commercial design services
Handle high-volume cook lines with a 30" char-broiler and 30" steel griddle plate for versatile cooking. This 60" unit has a 24" cheesemelter rack, six controls, CSA and NSF certifications, and 130,000 BTU output for natural gas.
  • 24" pull-out cheesemelter
  • 3/4" steel griddle for even heat
  • NSF certified with dual 3/4" gas connections
  • 130,000 BTU natural gas power
  • 30" char-broiler with cast iron grates
  • 60" stainless steel countertop
Weight500 LBS
Height10.75 (H)
Plate Thickness3/4"
Total BTU130,000 BTU
Griddle Plate FinishSteel
ManufacturerComstock-Castle
Weight500 LBS
Height10.75 (H)
Plate Thickness3/4"
Total BTU130,000 BTU
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • ETL Certified certification
  • NSF Certified certification
Select an Option
  • Natural Gas
  • Liquid Propane
  • Comstock-Castle
  • Comstock-Castle Griddles and Flat Top Grills
  • Comstock-Castle