Quantum WR74-2472C 72" W x 24" D x 74" H Chrome Plated Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR74-2472C
MPN:
WR74-2472C
Commercial design services
  • Vented design promotes air circulation
  • NSF certified for food safety compliance
  • Ideal for commercial kitchen organization
  • Durable chrome plated wire construction
  • Includes four adjustable wire shelves
  • Supports up to 700 pounds of weight
Weight120 LBS
Height74 (H)
Width24 (W)
Depth72 (D)
Depth (front - back)24" Deep
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishChrome
Posts/Uprights4
Width (side - side)72" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Weight120 LBS
Height74 (H)
Width24 (W)
Depth72 (D)
Depth (front - back)24" Deep
FinishChrome
Posts/Uprights4
Width (side - side)72" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Wire Shelving Kit