BK Resources UB4-21-348LS 48" W x 21.25" D x 32.5" H Stainless Steel Three Compartment Underbar Sink
Shop all BK Resources Commercial Sinks and Sink Bowls
SKU:
UB4-21-348LS
MPN:
UB4-21-348LS
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
BK Resources ub4-21-348LS three-compartment underbar sink measures 48" W x 21.25" D x 32.5" H with 10" x 14" x 10" bowls, a 13-5/8" left drainboard, a 4" OC lead-free faucet, basket drains, and removable overflow standpipes.
  • NSF certified for sanitation and safety
  • Includes deck mount 4" OC lead-free CSA faucet
  • Three 10" x 14" compartments for prep efficiency
  • 18/304 stainless steel for corrosion resistance
  • 13-5/8" stamped left drainboard for fast drainage
Weight70 LBS
Height32.5 (H)
Width48 (W)
Depth21.25 (D)
Bowl Size10" x 14" Front-to-back
ConstructionStainless Steel Top, Front, Ends & Legs
DrainboardsDrainboard On Left
Sink Compartments3
Splash4"
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerBK Resources
Bowl Deep (rim - drain)10"
Depth (front-back) OA20" - 21"
Width (side-side) OA43" - 48"
Filter TypeBar Sinks
Dimensions48.5 22 16.5
Weight70 LBS
Height32.5 (H)
Width48 (W)
Depth21.25 (D)
DrainboardsDrainboard On Left
Sink Compartments3
Splash4"
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerBK Resources
Bowl Deep (rim - drain)10"
Depth (front-back) OA20" - 21"
Width (side-side) OA43" - 48"
Filter TypeBar Sinks
Dimensions48.5 22 16.5
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadmanual
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • Underbar Sink
  • Commercial Sink
  • Underbar Sink
Related products
picture
Quantum WC14-CB1460C 60" W x 14" D Chrome Plated Finish Cantilever Single Shelf Post Wall Mount
Pro IconFree shipping
picture
Micro Matic KC2000 0.5 Keg Black with 1 Faucet Club Top EdgeStar Kegerator - 115 Volts
Pro IconFree shipping
Rosseto EZ524 (2) 1.3 Gal. Wall Mounted EZ-SERV 2W Dispenser