BK Resources UBDW-21-360TS 60" W x 21.25" D x 33.5" H Stainless Steel Three Compartment Underbar Sink
Shop all BK Resources Commercial Sinks and Sink Bowls
SKU:
UBDW-21-360TS
MPN:
UBDW-21-360TS
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Built for busy bars, the BK Resources UBDW-21-360TS three-compartment underbar sink features durable 18/304 stainless steel, die wall, stamped drainboards, a 4" backsplash, and NSF certification.
  • Includes lead-free 4" OC faucet and drains
  • Left/right 13.5" drainboards
  • NSF certified for commercial kitchens
  • 60" W x 21.25" D x 33.5" H
  • 18/304 stainless steel for corrosion
  • Three 10" x 14" compartments
Height33.5 (H)
Width60 (W)
Depth21.25 (D)
Bowl Deep (rim - drain)10"
Bowl Size10" x 14" Front-to-back
ConstructionStainless Steel Top, Front, Ends & Legs
Depth (front-back) OA20" - 21"
DrainboardsDrainboards On Left & Right
Sink Compartments3
Splash4"
Top Stainless Series300 Series
Width (side-side) OA55" - 60"
ManufacturerBK Resources
Filter TypeBar Sinks
Height33.5 (H)
Width60 (W)
Depth21.25 (D)
Bowl Deep (rim - drain)10"
Depth (front-back) OA20" - 21"
Sink Compartments3
Splash4"
Top Stainless Series300 Series
Width (side-side) OA55" - 60"
ManufacturerBK Resources
Filter TypeBar Sinks
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • Underbar Sink
  • Commercial Sink
  • Underbar Sink
Related products
picture
Quantum WR74-2136BK 36" W x 21" D x 74" H Black Epoxy Coated Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
picture
Rosseto LD188 2 Gal. Black Acrylic Cuboid Lucid Beverage Dispenser
Pro IconFree shipping
Advance Tabco DRKC-45-OC Stainless Steel Bar Drink Rail
Advance Tabco TA-524 Stainless Steel Drop-In Urn Trough
Hatco HWBRN-43D 4/3 Size Stainless Steel Rectangular with Drain Drop-In Heated Well - 1200 Watts
Follett LLC 00138370 20 Lbs. Poly Ice Bags
Skyfood MFP-SS 66 Lbs. Stainless Steel Countertop Electric Bread Grater - 110 Volts
Thunder Group PLPA8006 Full Size Clear Polycarbonate 6" Deep Food Pan
Omcan USA 43474 26" W Aluminum Mobile Full Size Pan Rack
Duke 316-2460 60" W Galvanized Base 16 Gauge Work Table