Quantum WR74-2136BK 36" W x 21" D x 74" H Black Epoxy Coated Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR74-2136BK
MPN:
WR74-2136BK
Commercial design services
  • Vented design promotes airflow
  • NSF certified for food safety
  • Compact dimensions fit various spaces
  • Durable black epoxy antimicrobial finish
  • Supports up to 700 pounds
  • Four adjustable wire shelves
Weight60 LBS
Height74 (H)
Width21 (W)
Depth36 (D)
Depth (front - back)21" Deep
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishEpoxy
Posts/Uprights4
Width (side - side)36" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Weight60 LBS
Height74 (H)
Width21 (W)
Depth36 (D)
Depth (front - back)21" Deep
FinishEpoxy
Posts/Uprights4
Width (side - side)36" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Wire Shelving Kit
Related products
picture
Pro IconFree shipping
picture
Fisher 29500 Spray Value Plus with Quick Disconnect Kit
Pro IconFree shipping
Advance Tabco FAG-306 72" W x 30" D Stainless Steel Top Galvanized Adjustable Undershelf Work Table
Advance Tabco FS-1-2424-24RL 72" W 14 Gauge Stainless Steel Fabricated Sink
Hatco GR5A-54 54" W Aluminum Curved Glo-Ray Infrared Strip Heater - 925 Watts