Comstock-Castle CCCM-24-LP 24" W Stainless Steel 1 Infrared Burner Liquid Propane Cheesemelter - 20,000 BTU
Shop all Comstock-Castle Broilers
SKU:
CCCM-24-LP
MPN:
CCCM-24
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 5 - 7 Business Days
Warranty
Commercial design services
Comstock-Castle CCCM-24-LP cheesemelter delivers 20,000 BTU via an infrared burner for fast browning on a 21" x 12" rack. Stainless steel meets NSF, ETL standards, with manual pilot control.
  • cETLus, NSF, ETL-Sanitation certified
  • Three-position 21" x 12" rack
  • 5840 watts for consistent heat
  • 24" stainless steel countertop
  • Liquid Propane with manual pilot
  • 20,000 BTU infrared burner
Weight150 LBS
Height21 (H)
Width24 (W)
Depth18 (D)
Control TypeManual
Exterior FinishStainless Steel Front, Top & Sides
MountingCountertop
Power TypeLiquid Propane
Rack Positions3
Total BTU20,000 BTU
ManufacturerComstock-Castle
Weight150 LBS
Height21 (H)
Width24 (W)
Depth18 (D)
Control TypeManual
MountingCountertop
Power TypeLiquid Propane
Rack Positions3
Total BTU20,000 BTU
ManufacturerComstock-Castle
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • ETL Sanitation Listed certification
  • NSF Certified certification
Select an Option
  • Liquid Propane
  • Natural Gas
  • Comstock-Castle
  • Comstock-Castle Broilers
  • Comstock-Castle
  • Comstock-Castle Broilers
Related products
picture
Quantum WRS4-54-2442SS 42" W x 24" D Stainless Steel Solid Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
picture
Summit SCR1401LH 23.63" W Stainless Steel 1 Section Beverage Center - 115 Volts 1-Ph
Pro IconFree shipping
Empress NOVA CPT600 2-Ply 600 Sheets Center Pull Towel (6 Rolls)
Rosseto SM323 9 Glass Jars Silver Stainless Steel Condiment Station
Advance Tabco 7-PS-31 Stainless Steel Skirt
Yanco BP-1109 9" W Melamine Square Asian Style Black Pearl Plate