Comstock-Castle CCCM-48-LP 48" W Stainless Steel 1 Infrared Burner Liquid Propane Cheesemelter - 40,000 BTU
Shop all Comstock-Castle Broilers
SKU:
CCCM-48-LP
MPN:
CCCM-48
Commercial design services
Comstock-Castle cccm-48-lp 48" stainless steel cheesemelter delivers 40,000 BTU via a single infrared burner with manual control for precise browning.
  • Wall-mounted design saves space
  • Three rack positions for flexibility
  • CSA, cETLus, ETL-Sanitation, NSF certified
  • 48" stainless steel exterior for durability
  • 40,000 BTU for rapid melting
  • Single infrared burner delivers focused heat
Height21 (H)
Width48 (W)
MountingCountertop
Power TypeLiquid Propane
Rack Positions3
Total BTU40,000 BTU
ManufacturerComstock-Castle
Height21 (H)
Width48 (W)
MountingCountertop
Power TypeLiquid Propane
Rack Positions3
Total BTU40,000 BTU
  • NSF Certified certification
Select an Option
  • Liquid Propane
  • Natural Gas
  • Comstock-Castle
  • Comstock-Castle Broilers
  • Comstock-Castle
  • Comstock-Castle Broilers
Related products
picture
Advance Tabco FAG-246 72" W x 24" D Stainless Steel Top Galvanized Adjustable Undershelf Work Table
Pro IconFree shipping
picture
Hatco C-7-208-1-QS 6 Gallons Electric Compact Booster Heater - 208 Volts
Pro IconFree shipping
Thunder Group SLDS206P 5.03 Oz. #6 White Stainless Steel Plastic Handle Disher
Fri-Jado MDD 48-3 PT MT 47.25" W Self-Serve 3 Shelves Pass-Through Multi-Deck Display - 208 Volts
Duke 956-4D 58.5" W Stainless Steel 18 Gauge Double Deck Serving Shelf