Comstock-Castle CCCM-48-NG 48" W Stainless Steel 1 Infrared Burner Natural Gas Cheesemelter - 40,000 BTU
Shop all Comstock-Castle Broilers
SKU:
CCCM-48-NG
MPN:
CCCM-48
Commercial design services
Comstock-Castle CCCM-48-NG provides infrared heat on a 48" stainless surface for precise cheese browning.
  • cETLus, ETL-Sanitation, NSF certified
  • Manual control with pilot and safety stop
  • Countertop wall-mountable installation
  • 48" stainless steel infrared burner capacity
  • Three-position 45" x 12" adjustable rack
  • 40,000 BTU rapid cheese browning
Height21 (H)
Width48 (W)
MountingCountertop
Power TypeNatural Gas
Rack Positions3
Total BTU40,000 BTU
ManufacturerComstock-Castle
Height21 (H)
Width48 (W)
MountingCountertop
Power TypeNatural Gas
Rack Positions3
Total BTU40,000 BTU
  • NSF Certified certification
Select an Option
  • Natural Gas
  • Liquid Propane
  • Comstock-Castle
  • Comstock-Castle Broilers
  • Comstock-Castle
  • Comstock-Castle Broilers
Related products
picture
Quantum WR54-3636C 36" W x 36" D Chrome Finish Includes 4 Wire Shelves Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco KLG-365 60" W x 36" D Galvanized Base 14 Gauge Work Table
Pro IconFree shipping
Advance Tabco K-206 4 Centers Splash Mounted 6" Extended D Spout Faucet