Comstock-Castle F330-12-1RB-LP 2 Star Burners Gas Range - 123,000 BTU
Shop all Comstock-Castle
SKU:
F330-12-1RB-LP
MPN:
F330-12-1RB
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 5 - 7 Business Days
Warranty
Commercial design services
Comstock-Castle F330-12-1RB-LP has two 24,000 BTU burners, a 12" griddle, 12" char-broiler, and a standard oven. Stainless steel, NSF/cETLus certified, it delivers 123,000 BTU.
  • Stainless steel exterior with 7" backguard
  • 12" char-broiler with iron radiants
  • NSF and cETLus certified
  • 123,000 BTU capacity for high-output cooking
  • 12" griddle with manual controls
  • Two 24,000 BTU star burners with 12" grates
Weight560 LBS
Height46 (H)
Width36 (W)
Depth30.5 (D)
Base(1) Standard Oven
Exterior FinishAll Stainless Steel
TopGriddles
VentBackriser
ManufacturerComstock-Castle
No of Burners2
Total BTU123,000 BTU
Weight560 LBS
Height46 (H)
Width36 (W)
Depth30.5 (D)
Base(1) Standard Oven
TopGriddles
VentBackriser
ManufacturerComstock-Castle
No of Burners2
Total BTU123,000 BTU
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"