Comstock-Castle F330-12-1RB-NG 2 Star Burners Gas Range - 123,000 BTU
Shop all Comstock-Castle
SKU:
F330-12-1RB-NG
MPN:
F330-12-1RB
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 5 - 7 Business Days
Warranty
Commercial design services
Built for busy kitchens, the Comstock-Castle F330-12-1RB-NG delivers 123,000 BTU from two 24,000 BTU star burners, a 12" griddle, and a 12" char-broiler.
  • Stainless steel exterior for sanitation
  • 12" char-broiler for char flavor
  • NSF and cETLus certified for compliance
  • 36" wide gas range, 123,000 BTU total
  • 12" griddle with manual controls
  • Two 24,000 BTU burners for rapid heat
Weight560 LBS
Height46 (H)
Width36 (W)
Depth30.5 (D)
Base(1) Standard Oven
Exterior FinishAll Stainless Steel
TopGriddles
VentBackriser
ManufacturerComstock-Castle
No of Burners2
Total BTU123,000 BTU
Weight560 LBS
Height46 (H)
Width36 (W)
Depth30.5 (D)
Base(1) Standard Oven
TopGriddles
VentBackriser
ManufacturerComstock-Castle
No of Burners2
Total BTU123,000 BTU
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • NSF Certified certification
Select an Option
  • Natural Gas
  • Liquid Propane
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Restaurant Ranges
  • Commercial Gas Range
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Restaurant Ranges
  • Commercial Gas Range
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"