Comstock-Castle F3430-24B-LP 4 Burners With Stainless Steel Exterior Gas Range - 146,000 BTU
Shop all Comstock-Castle
SKU:
F3430-24B-LP
MPN:
F3430-24B
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 5 - 7 Business Days
Warranty
Commercial design services
Comstock-Castle f3430-24b-lp gas range features four 24,000 BTU star burners and a 24" griddle for consistent searing.
  • NSF certified for commercial kitchens
  • Stainless steel exterior for durability
  • Four 24,000 BTU star burners, 96,000 BTU total for quick heat-up
  • 31" oven with enamel lining and one rack for baking
  • 24" x 3/4" griddle for even searing
Weight705 LBS
Height59 (H)
Width48 (W)
Depth30.5 (D)
Base(1) Standard Oven, (1) Cabinet
Exterior FinishAll Stainless Steel
Plate Thickness.750"=3/4"
TopGriddles
VentBackriser With Hi-Shelf
ManufacturerComstock-Castle
No of Burners4
Total BTU146,000 BTU
Weight705 LBS
Height59 (H)
Width48 (W)
Depth30.5 (D)
Plate Thickness.750"=3/4"
TopGriddles
VentBackriser With Hi-Shelf
ManufacturerComstock-Castle
No of Burners4
Total BTU146,000 BTU
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"