Comstock-Castle FHP30-30B-LP 30" W Stainless Steel Liquid Propane Countertop Griddle-Cheesemelter Combination - 60,000 BTU
Shop all Comstock-Castle Griddles and Flat Top Grills
SKU:
FHP30-30B-LP
MPN:
FHP30-30B
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 5 - 7 Business Days
Warranty
Commercial design services
Handle high-volume breakfast lines with precise heat control: the Comstock-Castle FHP30-30B-LP griddle-cheesemelter features a 30" wide griddle plate and a 24" x 18" pull-out cheesemelter rack.
  • Manual controls for precise temperature management
  • 24" x 18" pull-out cheesemelter rack
  • NSF certified for commercial kitchens
  • 60,000 BTU output for rapid heat-up
  • Countertop design with optional 6" legs
  • 30" stainless steel 3/4" griddle plate
Weight255 LBS
Height16 (H)
Width30 (W)
Depth28 (D)
ConstructionStainless Steel
Plate Thickness3/4"
ManufacturerComstock-Castle
Power TypeLiquid Propane
Control TypeManual
No of Burners4
Total BTU60,000 BTU
Weight255 LBS
Height16 (H)
Width30 (W)
Depth28 (D)
ConstructionStainless Steel
Plate Thickness3/4"
ManufacturerComstock-Castle
Power TypeLiquid Propane
Control TypeManual
No of Burners4
Total BTU60,000 BTU
Downloads
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Comstock-Castle
  • Comstock-Castle Griddles and Flat Top Grills
  • Comstock-Castle