Comstock-Castle FHP30-30B-NG 30" W Stainless Steel Natural Gas Countertop Griddle-Cheesemelter Combination - 60,000 BTU
Shop all Comstock-Castle Griddles and Flat Top Grills
SKU:
FHP30-30B-NG
MPN:
FHP30-30B
Commercial design services
  • Manual controls for temperature
  • Countertop design saves space
  • NSF certified for commercial use
  • 60,000 BTU natural gas output
  • Stainless steel for easy cleaning
  • 3/4" steel plate for searing
Weight255 LBS
Height16 (H)
Width30 (W)
Depth28 (D)
ConstructionStainless Steel
Plate Thickness3/4"
ManufacturerComstock-Castle
Power TypeNatural Gas
Control TypeManual
No of Burners4
Total BTU60,000 BTU
Weight255 LBS
Height16 (H)
Width30 (W)
Depth28 (D)
ConstructionStainless Steel
Plate Thickness3/4"
ManufacturerComstock-Castle
Power TypeNatural Gas
Control TypeManual
No of Burners4
Total BTU60,000 BTU
Certifications
  • NSF Certified certification
Select an Option
  • Natural Gas
  • Liquid Propane
  • Comstock-Castle
  • Comstock-Castle Griddles and Flat Top Grills
  • Comstock-Castle
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"