Comstock-Castle FHP36-24-1RB-LP 36" W Stainless Steel Countertop Liquid Propane Char-Broiler Griddle Combination - 65,000 BTU
Shop all Comstock-Castle Griddles and Flat Top Grills
SKU:
FHP36-24-1RB-LP
MPN:
FHP36-24-1RB
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 5 - 7 Business Days
Warranty
Commercial design services
Built for busy kitchens, the Comstock-Castle FHP36-24-1RB-LP features a 12" x 21" char-broiler and a 24" x 21" griddle plate for searing and griddle performance.
  • NSF and ETL certified for safety
  • Cast iron char grates, sloped option
  • Manual controls for precise temperature
  • 36" stainless steel countertop
  • 3/4" steel griddle plate for heat
  • 36" cooking width, 65,000 BTU
Weight300 LBS
Height13 (H)
Width36 (W)
Depth28 (D)
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Plate Thickness3/4"
Total BTU65,000 BTU
Griddle Plate FinishSteel
ManufacturerComstock-Castle
Power TypeLiquid Propane
Control TypeManual
No of Burners2
Weight300 LBS
Height13 (H)
Width36 (W)
Depth28 (D)
Plate Thickness3/4"
Total BTU65,000 BTU
Griddle Plate FinishSteel
ManufacturerComstock-Castle
Power TypeLiquid Propane
Control TypeManual
No of Burners2
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • ETL Certified certification
  • ETL Sanitation Listed certification
  • NSF Certified certification
Select an Option
  • Liquid Propane
  • Natural Gas
  • Comstock-Castle
  • Comstock-Castle Griddles and Flat Top Grills
  • Comstock-Castle
Related products
picture
Bissell BG107-16HQS 16" Cleaning Path Chrome DayClean Advance Filtration Commercial Vacuum
Pro IconFree shipping
picture
Yanco MD-304 3.5 Oz. 4" Dia. White Melamine Round Slanted Milando Sheer Bowl
Pro IconFree shipping
Flash Furniture JJ-GZ1010PKG-BL-GG 106" H Blue Pop-Up Canopy Tent
APW Wyott 55708 8.5" Hole x 12.31" Deep Stainless Steel Round Adapter Plate