Comstock-Castle FHP36-24-1RB-NG 36" W Stainless Steel Countertop Natural Gas Char-Broiler Griddle Combination - 65,000 BTU
Shop all Comstock-Castle Griddles and Flat Top Grills
SKU:
FHP36-24-1RB-NG
MPN:
FHP36-24-1RB
Commercial design services
Comstock-Castle FHP36-24-1RB-NG features a 12"x21" char-broiler and 24"x21" griddle in a 36" stainless unit. It offers 65,000 BTU, manual controls, cast iron grates, and NSF/ETL listings.
  • NSF and ETL sanitation certified
  • 65,000 BTU natural gas performance
  • 3/4" thick steel griddle plate
  • 36" stainless steel countertop design
  • 12" x 21" char-broiler with cast iron grates
  • 36" cooking width with 24" griddle plate
Weight300 LBS
Height13 (H)
Width36 (W)
Depth28 (D)
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Plate Thickness3/4"
Total BTU65,000 BTU
Griddle Plate FinishSteel
ManufacturerComstock-Castle
Power TypeNatural Gas
Control TypeManual
No of Burners2
Weight300 LBS
Height13 (H)
Width36 (W)
Depth28 (D)
Plate Thickness3/4"
Total BTU65,000 BTU
Griddle Plate FinishSteel
ManufacturerComstock-Castle
Power TypeNatural Gas
Certifications
  • ETL Certified certification
  • ETL Sanitation Listed certification
  • Liquid Propane
  • Comstock-Castle
  • Comstock-Castle Griddles and Flat Top Grills
  • Comstock-Castle