Comstock-Castle FHP48-24-1RB-LP 48" W Stainless Steel Countertop Liquid Propane Griddle Char-Broiler Combination - 113,000 BTU
Shop all Comstock-Castle Griddles and Flat Top Grills
SKU:
FHP48-24-1RB-LP
MPN:
FHP48-24-1RB
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 5 - 7 Business Days
Warranty
Commercial design services
Engineered for busy kitchens, the Comstock-Castle FHP48-24-1RB-LP features a 24" x 21" steel griddle and a 12" char-broiler on a 48" stainless steel unit.
  • Cast iron grates for durability
  • Stainless Steel front and sides for sanitation
  • Five manual controls for temperature
  • 113,000 BTU output for high-volume service
  • Liquid Propane operation for installation
  • 3/4" steel griddle plate for even heat
Weight375 LBS
Height13 (H)
Width48 (W)
Depth28 (D)
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Plate Thickness3/4"
Total BTU113,000 BTU
Griddle Plate FinishSteel
ManufacturerComstock-Castle
Weight375 LBS
Height13 (H)
Width48 (W)
Depth28 (D)
Plate Thickness3/4"
Total BTU113,000 BTU
Griddle Plate FinishSteel
ManufacturerComstock-Castle
Downloads
  • Downloadwarranty
Certifications
  • ETL Certified certification
  • ETL Sanitation Listed certification
  • NSF Certified certification
Select an Option
  • Liquid Propane
  • Natural Gas
  • Comstock-Castle
  • Comstock-Castle Griddles and Flat Top Grills
  • Comstock-Castle