Comstock-Castle FHP48-24-1RB-NG 48" W Stainless Steel Countertop Natural Gas Griddle Char-Broiler Combination - 113,000 BTU
Shop all Comstock-Castle Griddles and Flat Top Grills
SKU:
FHP48-24-1RB-NG
MPN:
FHP48-24-1RB
Commercial design services
Comstock-Castle FHP48-24-1RB-NG features a 24"x21" steel griddle, 12"x21" char-broiler, cast iron grates, 113,000 BTU, stainless steel front/sides, and NSF/ETL listings for high-use kitchens.
  • Compact countertop design
  • Stainless steel front/sides
  • NSF & ETL certified
  • 113,000 BTU cooking power
  • Cast iron grates and radiants
  • 3/4" steel griddle plate
Weight375 LBS
Plate Thickness3/4"
Total BTU113,000 BTU
Griddle Plate FinishSteel
ManufacturerComstock-Castle
Weight375 LBS
Plate Thickness3/4"
Total BTU113,000 BTU
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"