Comstock-Castle FHP60-30-2.5RB-LP 60" W Stainless Steel Countertop Liquid Propane Char-Broiler Griddle-Cheesemelter Combination - 130,000 BTU
Shop all Comstock-Castle Griddles and Flat Top Grills
SKU:
FHP60-30-2.5RB-LP
MPN:
FHP60-30-2.5RB
Commercial design services
Comstock-Castle FHP60-30-2.5RB-LP combines a 30" char-broiler with cast iron grates and a 3/4" steel griddle plate for versatile countertop cooking. NSF-certified design delivers 130,000 BTU output with a pull-out cheesemelter rack.
  • 24" pull-out cheesemelter rack
  • 30" x 21" steel griddle plate
  • NSF certified, manual controls, dual gas connections
  • 60" stainless steel countertop
  • 30" radiant char-broiler
  • 130,000 BTU cooking power
Weight500 LBS
Height10.75 (H)
Plate Thickness3/4"
Total BTU130,000 BTU
Griddle Plate FinishSteel
ManufacturerComstock-Castle
Weight500 LBS
Height10.75 (H)
Plate Thickness3/4"
Total BTU130,000 BTU
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • ETL Certified certification
  • NSF Certified certification
Select an Option
  • Liquid Propane
  • Natural Gas
  • Comstock-Castle
  • Comstock-Castle Griddles and Flat Top Grills
  • Comstock-Castle
Related products
picture
Pro IconFree shipping
picture
National Public Seating CT23060T 30" x 60" Rectangle Café Table
Pro IconFree shipping
Advance Tabco TAG-305 60" W x 30" D Galvanized Base 16 Gauge Flat Top Work Table
Advance Tabco KAG-308 96" W x 30" D Stainless Steel Top Galvanized Adjustable Undershelf Adjustable Undershelf Work Table
Hatco GRAM-84D6 84" W Aluminum Double Glo-Ray Infrared Strip Heater - 120 Volts 4800 Watts
Thunder Group CR012V 11.75" Dia. Ivory Melamine Round Wide Rim Plate