Shop all Comstock-Castle Griddles and Flat Top Grills
SKU:
HG24T-1-C-LP
MPN:
HG24T-1-C
Commercial design services
Built for busy kitchens, the Comstock-Castle HG24T-1-C-LP griddle offers precise control on a 24" chrome-plated plate with a 60,000 BTU burner for even heat.
  • Removable grease drawer for easy cleaning
  • Chrome-plated 1" griddle plate for even searing
  • NSF, cETLus, ETL-Sanitation certified
  • 60,000 BTU heavy-duty cook power
  • Dual thermostat controls for precise heat
  • All stainless steel exterior for durability
Exterior FinishAll Stainless Steel
Plate Thickness1"
Griddle Plate FinishChrome Plated
ManufacturerComstock-Castle
Control TypeThermostatic
No of Burners2
Power TypeLiquid Propane
Total BTU60,000 BTU
Plate Thickness1"
ManufacturerComstock-Castle
Control TypeThermostatic
No of Burners2
Power TypeLiquid Propane
Total BTU60,000 BTU
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • ETL Sanitation Listed certification
  • NSF Certified certification
Select an Option
  • Liquid Propane
  • Natural Gas
  • Comstock-Castle
  • Comstock-Castle Griddles and Flat Top Grills
  • Comstock-Castle
Related products
picture
Micro Matic MBB58-E 59.5" Black Exterior Solid Door Pro-Line E-Series Refrigerated Back Bar Cabinet - 115 Volts
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco EC-1442 42" W x 14" D Chrome Special Value Wire Shelving
Pro IconFree shipping
Hatco GRA-108 108" W Aluminum Single Glo-Ray Infrared Strip Heater - 120 Volts 1850 Watts
Metro 2454NK4 54" W x 24" D Gray Epoxy Coated Wire Super Erecta Shelf
Metro MQTTM18S 18" W MetroMax Q Top-Track Mobile Unit Kit
Alfa International HBG-140 Safety Cage
American Metalcraft MRPT4CL 4 Oz. White Melamine Cloud Pot
American Metalcraft ATP12 12" Dia. Acacia Wood Round Serving Board
American Metalcraft SCAW7 6.5" W x 8.6" H Acacia Wood Loft Collection Shaker Caddy