Shop all Comstock-Castle Griddles and Flat Top Grills
SKU:
HG24T-1-C-NG
MPN:
HG24T-1-C
Commercial design services
Comstock-Castle hg24t-1-c-ng gas griddle offers consistent heat on a 24" x 22.5" chrome-plated, 1" thick plate for high-volume cooking.
  • Removable grease drawer and 3" trough for cleanup
  • All stainless steel for sanitation
  • Compact 24" countertop for space savings
  • 60,000 BTU natural gas output
  • 1" chrome-plated griddle for searing
  • Thermostatic dual controls for heat
Exterior FinishAll Stainless Steel
Plate Thickness1"
Griddle Plate FinishChrome Plated
ManufacturerComstock-Castle
Power TypeNatural Gas
Control TypeThermostatic
No of Burners2
Total BTU60,000 BTU
Plate Thickness1"