Jade JTRH-12G-LP 12" W Liquid Propane 6" Plate Titan Heavy Duty Range - 35,000 BTU
Shop all Jade Commercial Ranges & Burners
SKU:
JTRH-12G-LP
MPN:
JTRH-12G
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 4 Business Days
Warranty
Commercial design services
The Jade JTRH-12G-LP griddle delivers 35,000 BTU with a 1" polished steel plate and manual controls. Its stainless steel base and adjustable legs ensure stability and easy access.
  • 6" adjustable legs for stable installation
  • Stainless steel exterior with cabinet base
  • NSF certified for commercial use
  • 35,000 BTU liquid propane power
  • Manual controls for straightforward operation
  • 1" polished steel griddle plate for even heat
Weight175 LBS
Height36.5 (H)
Width12 (W)
Depth38 (D)
BaseCabinet(s)
Exterior FinishStainless Steel
Plate Thickness1"
TopGriddles
ManufacturerJade
Power TypeLiquid Propane
Control TypeManual
No of Burners1
Total BTU35,000 BTU
Weight175 LBS
Height36.5 (H)
Width12 (W)
Depth38 (D)
BaseCabinet(s)
Exterior FinishStainless Steel
Plate Thickness1"
TopGriddles
ManufacturerJade
Power TypeLiquid Propane
Control TypeManual
No of Burners1
Total BTU35,000 BTU
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"