Jade JTRH-12G-NG 12" W Natural Gas 6" Plate Titan Heavy Duty Range - 35,000 BTU
Shop all Jade Commercial Ranges & Burners
SKU:
JTRH-12G-NG
MPN:
JTRH-12G
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Jade JTRH-12G-NG offers a 12" natural gas griddle with a 1" polished steel plate and manual controls.
  • Cabinet base with 6" adjustable legs for stability
  • Stainless steel exterior and 6" shelf for hygiene
  • 35,000 BTU natural gas for consistent heat
  • Manual controls for operator adjustment
  • 1" polished steel griddle plate for durability
Weight175 LBS
Height36.5 (H)
Width12 (W)
Depth38 (D)
BaseCabinet(s)
Exterior FinishStainless Steel
Plate Thickness1"
TopGriddles
ManufacturerJade
Power TypeNatural Gas
Control TypeManual
No of Burners1
Total BTU35,000 BTU
Weight175 LBS
Height36.5 (H)
Width12 (W)
Depth38 (D)
BaseCabinet(s)
Exterior FinishStainless Steel
Plate Thickness1"
TopGriddles
ManufacturerJade
Power TypeNatural Gas
Control TypeManual
No of Burners1
Total BTU35,000 BTU
  • NSF Certified certification
Select an Option
  • Natural Gas
  • Liquid Propane
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"