Jade JTRH-18G-NG 18" W Natural Gas 6" Plate Shelf Titan Heavy Duty Range - 35,000 BTU
Shop all Jade Commercial Ranges & Burners
SKU:
JTRH-18G-NG
MPN:
JTRH-18G
Commercial design services
Optimize kitchens with the Jade JTRH-18G-NG Titan range, featuring a 1" steel griddle, 35,000 BTU gas input, stainless steel build, 6" shelf, manual controls, storage base, and NSF/CSAus certifications.
  • 6" shelf, adjustable legs
  • Stainless steel exterior, grease trough
  • Cabinet base for storage
  • 18" natural gas griddle, 35,000 BTU
  • Manual controls for adjustments
  • 1" steel plate for even heat
Weight250 LBS
Height36.5 (H)
Width18 (W)
Depth38 (D)
BaseStorage
Exterior FinishStainless Steel
Plate Thickness1"
TopGriddles
ManufacturerJade
Power TypeNatural Gas
Control TypeManual
No of Burners1
Total BTU35,000 BTU
Weight250 LBS
Height36.5 (H)
Width18 (W)
Depth38 (D)
BaseStorage
Exterior FinishStainless Steel
Plate Thickness1"
TopGriddles
ManufacturerJade
Power TypeNatural Gas
Control TypeManual
No of Burners1
Total BTU35,000 BTU
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Restaurant Ranges
  • Commercial Gas Range
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Restaurant Ranges
  • Commercial Gas Range
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"