Jade JTRH-18IP-NG 18" W Natural Gas 6" Plate Shelf Titan Heavy Duty Range - 17,500 BTU
Shop all Jade Commercial Ranges & Burners
SKU:
JTRH-18IP-NG
MPN:
JTRH-18IP
Commercial design services
  • Cabinet base provides secure storage
  • Integrated 6" front shelf increases workspace efficiency
  • 18" plancha delivers 17,500 BTU performance
  • Stainless steel exterior resists corrosion and cleans easily
  • 5/8" thick plate ensures even heat transfer
Weight250 LBS
Height36.5 (H)
Width18 (W)
Depth38 (D)
BaseStorage
Exterior FinishStainless Steel
Plate Thickness5/8"
Top(1) Plancha
ManufacturerJade
Power TypeNatural Gas
Control TypeManual
No of Burners1
Total BTU17,500 BTU
Burner TypePlancha
Weight250 LBS
Height36.5 (H)
Width18 (W)
Depth38 (D)
BaseStorage
Exterior FinishStainless Steel
Plate Thickness5/8"
Top(1) Plancha
ManufacturerJade
Power TypeNatural Gas
Control TypeManual
No of Burners1
Total BTU17,500 BTU
Burner TypePlancha
  • NSF Certified certification
Select an Option
  • Natural Gas
  • Liquid Propane
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"