Shop all Mars Air Systems Air Curtains
SKU:
HV2120-2UD-TS
MPN:
HV2120-2UD-TS
picture
picture
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Ships free with
Pro Icon
Commercial design services
Engineered for entryways, the Mars Air Systems HV2120-2UD-TS air curtain delivers high-velocity airflow across openings up to 120" to reduce infiltration.
  • cETLus certified for safety
  • 208-230v 60Hz 1-Ph electrical compatibility
  • Unheated high-velocity airflow for 120" doors
  • Two 1 HP motors ensure performance
  • Titanium silver powder coat resists corrosion
Weight275 LBS
Height14 (H)
Width120 (W)
Depth15.63 (D)
FinishTitanium Silver Powder Coat
Width (side - side)120" - 131"
ManufacturerMars Air Systems
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage208-230v
Dimensions124 20 18
Weight275 LBS
Height14 (H)
Width120 (W)
Depth15.63 (D)
Width (side - side)120" - 131"
ManufacturerMars Air Systems
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage208-230v
Dimensions124 20 18
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • Mars Air Systems
  • Mars Air Systems Air Curtains
  • Mars Air Systems
Related products
Hatco CSCL-PAN Stainless Steel Custom Drip Pan
Pro IconFree shipping
Hatco GRAM-96 96" W Aluminum Single Glo-Ray Infrared Strip Heater - 120 Volts 2675 Watts