Shop all Mars Air Systems Air Curtains
SKU:
HV2144-3UD-TS
MPN:
HV2144-3UD-TS
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Handle 144" openings with a durable, high-velocity air curtain for commercial use.
  • 208-230v 60Hz 1-Ph compatibility
  • Unheated design for energy efficiency
  • cETLus and CSA certified for safety
  • 144" coverage for wide doors
  • Titanium silver finish resists corrosion
  • (3) 1 HP motors for airflow
Weight375 LBS
Height14 (H)
Width144 (W)
Depth15.63 (D)
FinishTitanium Silver Powder Coat
Width (side - side)144" - 155"
ManufacturerMars Air Systems
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage208-230v
Dimensions148 20 18
Weight375 LBS
Height14 (H)
Width144 (W)
Depth15.63 (D)
Width (side - side)144" - 155"