Shop all Mars Air Systems Air Curtains
SKU:
QP10108-3UH-AL
MPN:
QP10108-3UH-AL
Commercial design services
Mars Air Systems QP10108-3UH-AL anodized aluminum QuietPro air curtain fits 108" doors and delivers airflow with three 1/2 HP motors.
  • ETL listed for commercial kitchens
  • 460 volts, 60 Hz, 3-Ph for industrial use
  • Unheated design cuts installation and energy use
  • 108"–119" wide for large doors
  • (3) 1/2 HP motors ensure airflow
  • Anodized aluminum resists corrosion
Weight175 LBS
Height12 (H)
Depth20 (D)
Width (side - side)108" - 119"
ManufacturerMars Air Systems
Phase3-Ph
Hertz60
Voltage460v
Dimensions112 25 16
Weight175 LBS
Height12 (H)
Depth20 (D)
Width (side - side)108" - 119"