Quantum WC14-CB1472GY 72" W x 14" D Gray Epoxy Antimicrobial Finish Cantilever Single Shelf Post Wall Mount
Shop all Quantum Wall Mounted Restaurant Shelving
SKU:
WC14-CB1472GY
MPN:
WC14-CB1472C
Commercial design services
Quantum WC14-CB1472GY wall-mounted shelf measures 72" wide by 14" deep with a gray epoxy antimicrobial finish meeting NSF and CSA standards.
  • Epoxy-coated surface resists corrosion
  • NSF certified for foodservice compliance
  • 72" W x 14" D gray epoxy antimicrobial finish
  • Includes two 14" posts and two 14" cantilevers
  • Cantilever single shelf post wall mount for storage
Weight24 LBS
Height14 (H)
Width14 (W)
Depth72 (D)
Depth (front - back)14"
Filter TypeWall Shelves
FinishEpoxy Coated
Width (side - side)72"
ManufacturerQuantum
Weight24 LBS
Height14 (H)
Width14 (W)
Depth72 (D)
Depth (front - back)14"
Filter TypeWall Shelves
FinishEpoxy Coated
Width (side - side)72"
  • Wall Mount Shelving
Related products
picture
Quantum WR54-3660GY-5 60" W x 36" D Gray Epoxy Finish Includes 5 Wire Shelves Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
picture
Rosseto BP400 14" Dia. Round Bamboo Natural Finish Display Surface
Pro IconFree shipping
Advance Tabco VKG-305 60" W x 30" D 304 Stainless Steel Top 14 Gauge Work Table