Quantum WRS4-54-2472SS 72" W x 24" D Stainless Steel Solid Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WRS4-54-2472SS
MPN:
WRS4-54-2472SS
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
  • Stationary design for stability and durability
  • NSF certified for food safety compliance
  • Easy assembly with included posts
  • Sturdy stainless steel construction
  • Includes four solid shelves for storage
  • Supports up to 800 pounds of weight
Weight148 LBS
Height54 (H)
Width24 (W)
Depth72 (D)
Depth (front - back)24"
Filter TypeShelving Units
MaterialStainless Steel
Posts/Uprights4
Width (side - side)72"
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
StyleStationary
CastersWithout Casters
ConstructionStationary
FinishStainless Steel
Weight148 LBS
Height54 (H)
Width24 (W)
Depth72 (D)
Depth (front - back)24"
Filter TypeShelving Units
MaterialStainless Steel
Posts/Uprights4
Width (side - side)72"
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
StyleStationary
CastersWithout Casters
ConstructionStationary
FinishStainless Steel
Downloads
  • Downloadmanual
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Shelving
  • Wire Shelving Kit
  • Restaurant Shelving
  • Wire Shelving Kit
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from Quantum
Quantum 1430BK 30" W x 14" D Black Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854GY 54" W x 18" D Gray Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854C 54" W x 18" D Chrome Plated Wire Shelf