Quantum WR63-2160S 60" W x 21" D x 63" H Stainless Steel Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR63-2160S
MPN:
WR63-2160S
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Transform your storage with the Quantum WR63-2160S stainless steel wire shelving kit. Measuring 60" W x 21" D x 63" H, this sturdy unit holds up to 800 pounds and features four durable wire shelves, ideal for organizing your space.
  • Vented design promotes airflow
  • NSF certified for food safety
  • Sturdy stainless steel construction
  • Includes four adjustable wire shelves
  • Supports up to 800 lbs. per shelf
Weight88 LBS
Height63 (H)
Width21 (W)
Depth60 (D)
Depth (front - back)21"
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishStainless Steel
Width (side - side)60"
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Weight88 LBS
Height63 (H)
Width21 (W)
Depth60 (D)
Depth (front - back)21"
FinishStainless Steel
Width (side - side)60"
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from Quantum
Quantum 1430BK 30" W x 14" D Black Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854GY 54" W x 18" D Gray Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854C 54" W x 18" D Chrome Plated Wire Shelf