Quantum WR54-3048BK-5 48" W x 30" D Black Epoxy Finish Includes 5 Wire Shelves Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR54-3048BK-5
MPN:
WR54-3048BK-5
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
  • Vented design enhances air circulation
  • NSF certified for food safety compliance
  • Compact dimensions fit various spaces
  • Durable black epoxy antimicrobial finish
  • Supports up to 800 pounds of weight
  • Five wire shelves for optimal storage
Weight117 LBS
Height54 (H)
Width30 (W)
Depth48 (D)
Depth (front - back)30" Deep
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishEpoxy
Posts/Uprights4
Width (side - side)48" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Weight117 LBS
Height54 (H)
Width30 (W)
Depth48 (D)
Depth (front - back)30" Deep
FinishEpoxy
Posts/Uprights4
Width (side - side)48" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Downloads
  • Downloadmanual
Certifications
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from Quantum
Quantum 1430BK 30" W x 14" D Black Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854GY 54" W x 18" D Gray Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854C 54" W x 18" D Chrome Plated Wire Shelf