Quantum WR63-2160BK 60" W x 21" D x 63" H Black Epoxy Antimicrobial Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR63-2160BK
MPN:
WR63-2160BK
picture
picture
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Transform your storage solutions with the Quantum WR63-2160BK wire shelving starter kit.
  • NSF certified for food safety standards
  • Includes four adjustable wire shelves
  • Ideal for commercial kitchen organization
  • Durable black epoxy antimicrobial finish
  • Supports up to 800 pounds of weight
  • Vented design for optimal airflow
Weight86 LBS
Height63 (H)
Width21 (W)
Depth60 (D)
Depth (front - back)21"
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishEpoxy
Width (side - side)60"
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Weight86 LBS
Height63 (H)
Width21 (W)
Depth60 (D)
Depth (front - back)21"
FinishEpoxy
Width (side - side)60"
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
Downloads
  • Downloadmanual
  • Wire Shelving Kit
Related products
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from Quantum
Quantum 1430BK 30" W x 14" D Black Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854GY 54" W x 18" D Gray Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854C 54" W x 18" D Chrome Plated Wire Shelf