Quantum WR86-2454BK-5 54" W x 86" H x 24" D Black Epoxy Antimicrobial Finish Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR86-2454BK-5
MPN:
WR86-2454BK-5
picture
picture
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
  • NSF certified for food safety standards
  • Includes five adjustable wire shelves
  • Easy assembly with included components
  • Durable black epoxy antimicrobial finish
  • Supports up to 700 pounds of weight
  • Vented design for optimal airflow
Weight110 LBS
Height86 (H)
Width24 (W)
Depth54 (D)
Depth (front - back)24" Deep
Filter TypeShelving Units
FinishEpoxy
Posts/Uprights4
Width (side - side)54" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
CastersWithout Casters
ConstructionVented
StyleVented
Weight110 LBS
Height86 (H)
Width24 (W)
Depth54 (D)
Depth (front - back)24" Deep
Filter TypeShelving Units
FinishEpoxy
Posts/Uprights4
Width (side - side)54" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
CastersWithout Casters
ConstructionVented
StyleVented
Downloads
  • Downloadmanual
Certifications
  • NSF Certified certification
Related products
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from Quantum
Quantum 1430BK 30" W x 14" D Black Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854GY 54" W x 18" D Gray Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854C 54" W x 18" D Chrome Plated Wire Shelf