Quantum WC14-CB2424GY 24" W x 24" D Gray Epoxy Antimicrobial Finish Cantilever Single Shelf Post Wall Mount
Shop all Quantum Wall Mounted Restaurant Shelving
SKU:
WC14-CB2424GY
MPN:
WC14-CB2424GY
Commercial design services
Optimize storage with the Quantum WC14-CB2424GY wall-mount shelf, featuring a 24" W x 24" D epoxy-coated gray shelf, two 14" posts, and two 24" cantilevers. It supports heavy loads, installs on wall studs, and meets CSA-quality standards.
  • Wall-mount brackets for secure install
  • NSF certified for foodservice
  • 18 pounds shipped weight for handling
  • 24" W x 24" D heavy-duty epoxy-coated shelf
  • Includes (2) 14" posts and (2) 24" cantilevers
  • Gray antimicrobial finish for hygiene
Weight18 LBS
Height14 (H)
Width24 (W)
Depth24 (D)
Depth (front - back)24"
Filter TypeWall Shelves
FinishEpoxy Coated
Width (side - side)24"
ManufacturerQuantum
Weight18 LBS
Height14 (H)
Width24 (W)
Depth24 (D)
Depth (front - back)24"
Filter TypeWall Shelves
FinishEpoxy Coated
Width (side - side)24"
  • Wall Mount Shelving
Related products
picture
Metro MAX4-2136G 36" W Blue Vented MetroMax 4 Shelf
Pro IconFree shipping
picture
EL-MS-0139 BALLAST, 3 OR 4 LAMP,
Pro IconFree shipping
More from Quantum
Quantum 1430BK 30" W x 14" D Black Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854GY 54" W x 18" D Gray Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854C 54" W x 18" D Chrome Plated Wire Shelf