Quantum WR54-1272C 72" W x 12" D x 54" H Chrome Plated Finish Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR54-1272C
MPN:
WR54-1272C
picture
picture
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
  • Vented design promotes airflow and hygiene
  • NSF certified for food safety compliance
  • Compact dimensions fit various spaces
  • Durable chrome plated finish for longevity
  • Includes four adjustable wire shelves
  • Supports up to 700 pounds of weight
Weight64 LBS
Height54 (H)
Width12 (W)
Depth72 (D)
Depth (front - back)12" Deep
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishChrome
Posts/Uprights4
Width (side - side)72" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Weight64 LBS
Height54 (H)
Width12 (W)
Depth72 (D)
Depth (front - back)12" Deep
FinishChrome
Posts/Uprights4
Width (side - side)72" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
  • Wire Shelving Kit
Related products
Yanco AG-109 9" Dia. Coupe Porcelain Round Agate Plate