Quantum WR54-1436S 36" W x 14" D x 54" H Stainless Steel Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR54-1436S
MPN:
WR54-1436S
Commercial design services
  • Vented design promotes airflow and hygiene
  • NSF certified for food safety compliance
  • Compact dimensions fit various spaces
  • Robust stainless steel construction
  • Includes four adjustable wire shelves
  • Supports up to 700 pounds of weight
Weight44 LBS
Height54 (H)
Width14 (W)
Depth36 (D)
Depth (front - back)14
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishStainless Steel
Posts/Uprights4
Width (side - side)36" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Weight44 LBS
Height54 (H)
Width14 (W)
Depth36 (D)
Depth (front - back)14
FinishStainless Steel
Posts/Uprights4
Width (side - side)36" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
  • Wire Shelving Kit
Related products
picture
Omcan USA 36054 20mm Stainless Steel Hydraulic Stuffer Nozzle or Horn