Quantum WR54-1442C 42" W x 14" D x 54" H Chrome Plated Finish Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR54-1442C
MPN:
WR54-1442C
Commercial design services
  • Vented design promotes airflow and hygiene
  • NSF certified for food safety compliance
  • Compact dimensions fit various spaces
  • Durable chrome plated finish for longevity
  • Includes four adjustable wire shelves
  • Supports up to 700 pounds of weight
Weight52 LBS
Height54 (H)
Width14 (W)
Depth42 (D)
Depth (front - back)14
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishChrome
Posts/Uprights4
Width (side - side)42" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Weight52 LBS
Height54 (H)
Width14 (W)
Depth42 (D)
Depth (front - back)14
FinishChrome
Posts/Uprights4
Width (side - side)42" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
  • Wire Shelving Kit
Related products
picture
Advance Tabco TCB-6 77.75" W x 8" D Plastic Shelf with Cutting Board
Pro IconFree shipping
picture
Yanco OC-7209 24 Oz. White Porcelain Round Ocean Rim Bowl
Pro IconFree shipping
Vollrath 39727A 46" W x 24" D x 35" H Stainless Steel (4) Well 2-Series Affordable Portable Hot Food Station
02.16.030.00 THERMOSTAT CONT MECH DRY 215F
More from Quantum
Quantum 1430BK 30" W x 14" D Black Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854GY 54" W x 18" D Gray Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854C 54" W x 18" D Chrome Plated Wire Shelf